Kolejną z postaci pszczoły jest pszczoła robotnica której w rodzinie pszczelej jest najwięcej i która stanowi podstawę funkcjonowania całej tej społeczności, dba o pokarm, wychowuje kolejne pokolenie pszczół i broni gniazda przed intruzami.
Pszczoła Robotnica jest najmniejsza z całej rodziny, a długość jej ciała to od 12 do 15mm, zaś ciężar to jakieś 100mg. Tak więc gdyby zważyć pszczoły chcąc je policzyć to na 1kg pszczół szacuje się jakieś 10tyś robotnic. Oczywiście sprawa wygląda inaczej w przypadku pszczół rojowych, gdzie na 1kg pszczół przypada około 7tyś robotnic. Różnica ta wynika stąd że pszczoły rojowe zabierają ze sobą zapasy miodu, gdy wychodzą z ula. Wracając do budowy pszczoły, to może zacznę od głowy. Głowa pszczoły to przede wszystkim oczy, para dużych oczu składających się z tysięcy rurkowatych fasetek, czyli małych oczek. Pomiędzy tą parą oczu znajduje się troje przyoczek, czyli oczu prostych. Pszczoła jest wyposażona w dwa rodzaje narządu wzroku by mogła widzieć zarówno daleko jak i blisko, oraz by mogła dobrze się orientować w ciemnym ulu. Pszczoły mają niestety ograniczoną możliwość rozpoznawania kolorów, dlatego powinno się uwzględnić kolory które ona widzi przy malowaniu mostków w ulu by ułatwić pszczołą orientację. Kolory które pszczoła rozpoznaje to: biały, czarny, żółty i niebieski.
W przedniej części głowy pszczoła ma umieszczone czułki, które mają na swej powierzchni liczne narządy węchu i dotyku. Pszczoły mają bardzo wyczulony węch i czują zapachy o których istnieniu człowiek nie ma pojęcia.Kolejnym narządem są tak zwane żuwaczki, które służą pszczole do ugniatania wosku, budowy plastra, przegryzania pylników kwiatowych, oraz do wynoszenia z ula odpadków (np. martwych pszczół). Szczęki i języczek tworzą tak zwaną trąbkę, którą pszczoła posługuje się podczas zbierania nektaru. Gdy nektaru jest dużo pszczoła zanurza w nim trąbkę i zasysa go, a gdy nektaru jest mało pszczoła wysuwa języczek na którego końcu jest tak zwana łyżeczka i nim zlizuje, a właściwie ściera jak pędzelkiem resztki nektaru. Długość trąbki jest zależna od rasy pszczoły, nasza pszczoła "krajenka" ma trąbkę długości od 6 do 6,5 mm, a najdłuższą trąbkę ma pszczoła rasy "kaukaska" od 7 do 7,25 mm.
Tułów pszczoły posiada narządy które umożliwiają poruszanie się, są to trzy pary nóg i dwie pary skrzydeł. Noga składa się z pięciu odcinków: biodro, krótki krętarz, wydłużona goleń, stopa i cztery pazurki między którymi jest poduszeczka zwana przylgą. Pazurki służą pszczole do poruszania się po powierzchni chropowatej, zaś przylga do poruszania się po gładkiej powierzchni, wtedy to pazurki unoszą się ku górze. Na piętach od strony zewnętrznej znajdują się szczoteczki służące pszczole do czyszczenia ciała i oczu z pyłku. Pyłek przenoszony jest na największe szczoteczki, gdzie jest spychany przez szczypce pyłkowe do koszyczka, który znajduje się na zewnętrznej stronie goleni trzeciej pary nóg. Koszyczek to wgłębienie mające na krawędzi włoski zagięte do środka by przytrzymać kulę pyłku przynoszoną do ula w postaci obnóża. Teraz skrzydła, ale może później.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz