Jeżeli chodzi o pszczoły, to sprawa ma się tak że nie możemy mówić o pszczole jako o owadzie, który występuje samodzielnie, dlatego mówiąc o pszczołach mówimy o rodzinie pszczelej. Tak więc rodzina pszczela stanowi biologiczną całość, która jest od siebie całkowicie uzależniona. W przypadku pszczół mamy do czynienia z trzema rodzajami tych owadów, a nie tak jak w innych przypadkach z dwoma, czyli z samcem i samicą. Pszczoły występują w trzech rodzajach, to znaczy w dwóch żeńskich i męskim. Do żeńskich zaliczamy matkę, która jest całkowicie wykształconą {rozwiniętą} samicą, zaś druga to pszczoła robotnica o uwstecznionych narządach rozrodczych. Męska odmiana pszczoły to truteń który występuje w rodzinie pszczelej tylko okresowo.
Truteń jest trochę mniejszy od matki, ale większy od robotnicy, jest za to silniej zbudowany. Długość ciała przeciętnego trutnia to około 17mm, a waga to jakieś 250mg. Truteń ma bardzo słabo rozwinięty aparat gębowy, a jego cechą charakterystyczną są duże złożone oczy które prawie łączą się ze sobą. Truteń jest całkowicie niezdolny do samodzielnego życia, nie potrafi sam zdobyć pożywienia, a w ulu nie wykonuje żadnych prac, które miały by zapewnić byt rodzinie. Trutnie są pozbawione
żądła, koszyczków do gromadzenia pyłku, gruczołów woskowych umożliwiających budowę plastra, a jego żuwaczki i gruczoły ślinowe są bardzo słabo rozwinięte. Długość życia trutnia pszczelego to około 3 miesiące, jest on potrzebny w okresie wiosna - lato do funkcji rozrodczych. Zdarza się że trutnie są pozostawiane na zimę lecz tylko w rodzinach ze starymi matkami, lub niepłodnymi, albo w rodzinach bez matecznych. Trutnie z ula usuwane są po okresie obfitego wziątku przez robotnice, które nie dopuszczają ich do plastrów z miodem, stopniowo wypędzając ich z ula. Narządy rozrodcze trutnia mieszczą się w jego odwłoku, a składają się z jąder (inaczej mówiąc z parzystych gruczołów płciowych), przewodu wyprowadzającego nasienie, gruczołów śluzowych, oraz samego narządu kopulacyjnego. Po akcie kopulacyjnym truteń natychmiast ginie na skutek oderwania się narządu kopulacyjnego. W trakcie kopulacji truteń aplikuje około 10 milionów plemników. Liczba trutni w ulu bywa różna i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy. W ulach prowadzonych przez człowieka ogranicza się liczbę trutni z uwagi na to że ich wychów pochłania znaczne ilości pokarmu. Nie można jednak zredukować ich ilości zbyt drastycznie, gdyż obecność trutni w ulu powoduje to że pszczoły lepiej pracują.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz